معرفی نرم افزار سالیدورک

 

🔸نرم افزار سالیدورک sSolidWork چیست؟

نرم افزار « سالیدورک» SolidWorks  از پیشرفته‌ترین نرم‌افزارهای حال حاضر در زمینه‌ی طراحی سه‌بعدی قطعات صنعتی به شمار می‌رود. این نرم‌افزار به طبقه‌بندی نرم افزارهای موسوم به CAD تعلق دارند. که به ابزارهای طراحی به کمک رایانه شهرت دارند.
 
مجتمع فنی تهران , آموزش , یادگیری , مکانیک , solidwork , طراحی مکانیک

🔸کاربردهای سالیدورک sSolidWork

این نرم افزار بیش‌ترین استفاده را نزد مهندسان مکانیک، صنایع و طراحان صنعتی دارد. از دیگر کاربران این نرم افزار می‌توان به فارغ‌التحصیلان رشته‌های مهندسی ورزش، مهندسی توان‌بخشی و گرایش بیومکانیک مهندسی پزشکی اشاره نمود. هم‌چنین شرکت‌های قطعه‌ساز خودرو و ماشین‌آلات نیز، از امکانات پیشرفته و کاربردی این نرم افزار  بی‌بهره نیستند.
سالیدورک علی‌رغم محیط کاربرپسند این نرم افزار، و هم‌چنین استفاده‌ی آسان، پیشرفته‌ترین ابزارهای طراحی و مدل‌سازی را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. به طوری که روز به روز بر تقاضای کاربران این نرم افزار با شرایط شغلی بهتر از معمول منتشر می شود.
 

🔸ویژگی های سالیدورک sSolidWork

سرعت بالا
سرعت بالا و طراحی‌های کاملن حرفه‌ای، از دیگر مزایای نرم افزار سالیدورک می‌باشد که به این نرم افزار نسبت سایر نرم افزارهای مشابه، برتری می‌دهد. تخمین زده می‌شود که بیش از یک میلیون نفر در 130 هزار شرکت در سراسر جهان ، در حال استفاده از سالیدورک می‌باشند.
 
پشتیبانی سالیدورک  SolidWorks
پشتیبانی از 10 زبان، آیکون‌های هدفمند، امکان استفاده از توابع ریاضی و بهره‌گیری از ماژول‌های تحلیلی، از ویژگی‌های سالیدورک می‌باشند. علاوه بر این‌ها، نرم افزار سالیدورک کاربر را قادر می‌سازد تا طراحی هم‌زمان ساده‌ترین و پیچیده‌ترین انواع سیستم‌های صنعتی را به انجام برساند.
 
 سالیدورک مجتمع فنی تهران , آموزش , یادگیری , مکانیک , SolidWork , طراحی مکانیک
🔸همکاری با نرم افزارهای دیگر در سالیدورک
امکان معادله‌نویسی، استفاده از کتابخانه‌ی قطعات استانداردهای مختلف، ایجاد نماهای انفجاری و تهیه‌ی انیمیشن از آن‌ها، از توانایی‌های دیگر سالیدورک می‌باشد. در این نرم افزار، کاربر قادر است تا ورودی‌ها را از نرم افزار « اتوکد» ، گرفته و خروجی‌ها را در قالب‌های دیگر ارائه نماید.
هم‌چنین سه‌بعدی‌سازی با نرم افزار « تری دی مکس» در سالیدورک ، امکان‌پذیر می‌باشد.
 
 

🔸 آموزش و یادگیری سالیدورک

« سهولت » در استفاده از بارزترین ویژگی‌هایی‌ست که باعث تمایز نرم افزار سالیدورک می‌گردد. به طور کلی، سالیدورک ، نرم افزار آسانی‌ست، رابط گرافیکی قدرتمندی دارد و در مقایسه با دیگر نرم افزارها، سریع‌تر عمل می‌نماید. شما با گذراندن یک دوره آموزشی و کسب کمی تجربه می توانید بازارکار خود را بیمه کنید.
 مجتمع فنی تهران , آموزش , یادگیری , مکانیک , solidwork , طراحی مکانیک
🔸 کاربردهای برنامه سالیدورک SolidWorks
شبیه‌سازی فرآیندهای جوش‌کاری، ریخته‌گری، قالب‌سازی، تست حرارت، تحلیل تنش و مدل‌سازی مقاومت قطعه تحت انواع بارگذاری‌ها از سایر کاربرهای سالیدورک می‌باشند.
 
🔸 محیط ورق‌کاری یا « شیت متال» سالیدورک
 محیط طراحی ورق‌کاری و خم‌کاری ورق سالیدورک، یکی از قسمت‌های بسیار کاربردی این نرم افزار می‌باشد. در محیط شیت متال، می‌توان با استفاده از سالیدورک قطعاتی طراحی نمود که با فرآیند خم‌کاری ورق، قابل تولید باشند. هم‌چنین در این محیط مواردی هم‌چون ضخامت ورق، شعاع خم ورق و... قابل تعیین است.
به این وسیله طراح قادر خواهد بود قطعاتی هم‌چون بدنه‌ی دستگاه، اتصالات، نقاط جوش و لبه‌های خم را طراحی نموده و در نهایت از طرح ساخته شده، در محیط کاری سالیدورک، نقشه گسترده تهیه نماید تا پس از عملیات برش ورق، این نقشه‌ها به کارگاه خم‌کاری ارسال گردد.

 
 مجتمع فنی تهران , آموزش , یادگیری , مکانیک , solidwork , طراحی مکانیک
🔸 محیط طراحی شاسی و استراکچر در سالیدورک 
 ویژگی اصلی محیط طراحی شاسی و سازه، بهره‌گیری از پروفیل‌های مختلف صنعتی و ساختمانی جهت طراحی یک سازه سه‌بعدی می‌باشد. بدین ترتیب کاربر علاوه بر امکان استفاده از پروفیل‌های استاندارد موجود در نرم افزار سالیدورک، می‌تواند پروفیل‌های استاندارد دیگری را نیز دانلود نموده و یا پروفیل دلخواه خود را رسم نماید.
برای طراحی استراکچر و یا سازه که با استفاده از جوش‌کاری پروفیل‌های آماده شاخته می‌شوند، در نرم افزار سالیدورک مانند ورق‌کاری، مدل‌سازی سطح و بسیاری دستورات دیگر، پنجره‌ای مخصوص وجود دارد.

 
 مجتمع فنی تهران , آموزش , یادگیری , مکانیک , solidwork , طراحی مکانیک

🔸محیط سیمولیشن ترمودینامیک، انتقال حرارت و سیالات در سالیدورک SolidWorks
 
مکانیک سیالات یکی از شاخه‌های وسیع در مکانیک محیط‌های پیوسته را تشکیل می‌دهد. مکانیک سیالات نیز با همان اصول مربوط به مکانیک جامدات آغاز می‌گردد، ولی آن‌چه که این دو بخش را از هم متمایز می‌نماید، این است که سیالات ( گازها و مایعات)، برخلاف جامدات، قادر به تحمل تنش برشی نیستند. و بر همین اساس، معادله‌هایی برای تحلیل و شبیه‌سازی حرکات سیالات طرح‌ریزی شده است.
امروز با بالا رفتن سرعت پردازش رایانه‌ها، سیمولیشن و یا شبیه‌سازی، جایگاه ویژه‌ای در بخش طراحی قطعات و دستگاه‌های جدید و هم‌چنین تحلیل خرابی، پیدا نموده است. برخی از موارد مهمی که در تحلیل و شبیه‌سازی سیالات و انتقال حرارت می‌توان محاسبه کرد، عبارتند از:
  • تهیه نمودار سرعت، دما، فشار سیال در هر نقطه از مدل سه‌بعدی
  • تهیه پلات و کانتر سرعت، دما و فشار سیال در سطح داخلی و خارجی
  • ایجاد دیاگرام مسیر جریان سیال
  •  محاسبات مربوط به سرعت، دما و فشار در سطوح و حجم‌های مختلف.
 
همانطور که خواندید، نرم افزار سالیدورک از ویژگی های بسیار قدرتمند و منحصربه فردی برخوردار است که دلیلی بر تقاضای روز افزون این نرم افزار است. در مقاله بعدی به دیگر نرم افزار قدرتمند مهندسی، نرم افزار کاتیا خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.
 
 

🖋به قلم مجید یگانه

کاری از تیم تولید محتوای 
مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک
دوره آموزش و یادگیری نرم افزار سالید ورک در مجتمع فنی تهران ، نمایندگی ونک
 
👈برای دیدن اطلاعات دوره طراحي مکانیک به کمک  Solid Works کلیک کنید 

 
 
☎ یا با شماره تلفن   ۰۲۱۸۸۸۸۹۷۹۶ داخلی 115 تماس بگیرید. 
🌍 ونک، نرسیده به میدان ونک، خیابان شانزدهم، مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک