پایگاه داده با نگاهی به SQL server 

تعریف مشخص برای « پایگاه داده» منوط به بررسی مفهوم به بررسی مفهوم کلی‌تر داده‌هاست. داده‌ها از واحدهای مشخصی از اطلاعات تشکیل شده‌اند. این داده‌ها در انواع مختلف متن، اعداد، رسانه‌ها و موارد دیگر استفاده می‌گردد که می‌توانند براس حرکت و پردازش کارآمد به شکل خاصی ترجمه گردند. حال می خواهد در یک وب سایت مورد استفاده قرار گیرند، در یک فایل اکسل، در فایل های اصلی ویندوز و...
 

🔸پایگاه داده چیست؟

« پایگاه داده» یا « بانک اطلاعاتی» و یا همان « دیتابیس» ، مجموعه‌ای متشکل از داده‌های ساخت یافته است که در قالبی ذخیره شده و توسط ابزارهای الکترونیکی به راحتی در دسترس، کنترل و بروزرسانی‌ست. داده های شما می تواند شما اطلاحات عددی مثلا برای حسابداری باشد، شامل حروف، ارز، تاریخ، مختصات و هر داده دیجیتال که فکرش را کنید.
 
SQL server , پایگاه داده , آموزش شبکه و نرم افزار ,انواع مدل‌های پایگاه داده , مجتمع فنی تهران , آموزشگاه مجتمع فنی تهران ونک
🔸انواع مدل‌های پایگاه داده
 دیتابیس شامل بخش‌ها و اجزای متفاوتی‌ست که وظیفه سازمان‌دهی اطلاعات رابر عهده دارند. این بخش‌ها، می‌توانند شامل جداول، ستون‌ها، ردیف‌ها و فرمت‌ها باشند. در یک دیتابیس، داده‌ها در جداولی متشکل از ردیف‌ها و ستون‌ها ایجاد می‌گردند. بنابراین داده‌ها می‌توانند به آسانی و سهولت بروزرسانی، گسترش و حذف گردند. انواع گوناگونی از پایگاه‌های داده وجود دارد که بر اساس چیدمان و مدل‌های اطلاعاتی که مورد استفاده قرار می‌دهند، قابل تقسیم‌بندی می‌باشند. در ادامه چند مورد از انواع پایگاه‌های داده را ذکر می‌کنیم:
  •  پایگاه داده رابطه‌ای
  •  پایگاه داده شی‌گرا
  •  پایگاه داده NoSQ
  •  پایگاه داده نمودار
  •  پایگاه داده ابری
  •  پایگاه داده مرکزی
  •  پایگاه داده عملیاتی
 نرم‌افزاری‌ست که برای مدیریت پایگاه داده‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این یک سیستم مدیریت پایگاه داده DBMSK سیستم دستورالعمل را از پایگاه داده دریافت و بر همین اساس به سیستم دستور می‌دهد تا تغییرات مربوطه را انجام دهد.
چنان که پیش‌تر ذکر شد هر دیتابیسی شامل اجزا و بخش‌های مختلفی می‌باشد که در ادامه برخی از مهم‌ترین اصطلاحات پیرامون این بخش‌ها را معرفی می‌نمائیم:
🔹جدول در  دیتابیس
 دیتابیس می‌تواند یک یا چند جدول داشته باشد. هر جدول در دیتابیس وظیفه نگهداری گروهی از اطلاعات را بر عهده دارد. این جدول ها می تواند جدول ساده ی تک یا دو ستونه یا جدول های پیچیده و تعداد خیلی زیادی ستون و ردیف باشد.
 
 ستون در دیتابیس , SQL server, پایگاه داده , آموزش شبکه و نرم افزار , مجتمع فنی تهران , آموزشگاه مجتمع فنی تهران ونک
🔹ستون در دیتابیس
 هر جدول از پایگاه داده می‌تواند چندین ستون را شامل گردد. هر ستون وظیفه نگهداری ویژگی یا مقداری خاص از یک متغیر را بر عهده دارد. با آدرسی که هر ستون در مدیریت پایگاه داده ای که استفاده می کنید آدرسی به هر ستون اختصاص می دهد تا برنامه های مختلف امکان دسترسی به آن را داشته باشند.
 
🔹ردیف در پایگاه داده
 به هر سطر یا ردیف از جدول داده‌ها، «رکورد» می‌گویند. هر رکورد مجموعه‌ای از ویژگی‌هایی‌ست که در ستون‌های آن جدول در نظر گرفته شده‌اند. رکوردها هم مانند ستون ها آدرس دیجیتال درسترسی مخصوص به خود را دارند.

🔹نوع در پایگاه داده

 هر ستون از ویژگی‌ها دارای فرمت خاصی از داده است که به آن « نوع» گفته می‌شود. داده‌ها می‌توانند انواع مختلفی داشته باشند از جمله : « رشته»، « عدد صحیح» و...


🔸 موجودیت در پایگاه داده

 موجودیت یک مفهوم کلی‌ست از چیزی که قصد داریم ویژگی‌ها و اطلاعات مربوط به آن را در پایگاه داده ذخیره نمائیم.
 
SQL server, پایگاه داده , انواع پایگاه‌های داده‌ای SQL, آموزش شبکه و نرم افزار , مجتمع فنی تهران , آموزشگاه مجتمع فنی تهران ونک

🔸انواع پایگاه‌های داده‌ای SQL

  شرکت‌های مختلف پروتکل‌های مختلفی از این پایگاه داده را ارائه داده‌اند و هر چند که هر مورد از این نسخه‌ها یا پروتکل‌ها دارای ویژگی‌های مختص به خود می‌باشند ولیکن تمامی آن‌ها برای هدفی مشخص و خاص طراحی شده‌اند، یعنی همان نظام‌دهی به اطلاعات و داده‌‌ها به منظور ارتباط ساده‌تر. در ادامه به بررسی یکی از معروفترین و فراگیرترین این پایگاه‌های داده می‌پردازیم.
 

🔸پایگاه داده مایکروسافت SQL server

 این نرم‌افزار یک سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه‌ای از شرکت مایکروسافت می‌باشد که به منظور و باهدف  ذخیره و مدیریت اطلاعات و داده‌ها ساخته شده است و تا به امروز به خوبی توسعه داده شده است. این سیستم از عملیات مختلف تجاری، عملیات تحلیل داده و پردازش معاملات پشتیبانی می‌نماید. کسب و کارهایی که اطلاعات حساسی مانند اطلاعات شخصی و کارت‌های بانکی را نگهداری می‌نمایند، از امنیت پیشرفته این سیستم بسیار سود می‌برند.
 
قابلیت های پایگاه داده SQL server , SQL server, پایگاه داده , آموزش شبکه و نرم افزار , مجتمع فنی تهران , آموزشگاه مجتمع فنی تهران ونک

🔸قابلیت های پایگاه داده SQL server

 از قابلیت‌های این سیستم، امکان به اشتراک‌گذاری فایل دیتا در شبکه است. استفاده از این سیستم باعث افزایش سرعت در پدازش داده‌ها می‌شود و بدین وسیله، امکان پردازش حجم بزرگتری از داده‌ها را در زمانی کمتر ایجاد می‌نماید.
 به طور کلی منظور از بانک اطلاعاتی رابطه‌ای، سیستمی‌ست که اطلاعات رابر اساس مقداری مشترک، در جدول‌هایی که می‌توانند مرتبط باشند، سازماندهی می‌کند. و این قابلیت به کاربر امکان درک بهتر از روابط بین تمام داده‌های موجود را می‌دهد.
دوازده نسخه برای سیستم عامل های متفاومت توسط شرکت مایکروسافت ارائه شده است که به خوبی از این شرکت پشتیبانی می شود. این پایگاه داده در ایران و جهان بسیار به کارگرفته می شود و از محبوبیت بالایی برخوردار است.
 
به قلم مجید یگانه

کاری از تیم تولید محتوای مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک
 
 
 
 
☎  یا با شماره تلفن   ۰۲۱۸۸۸۸۹۷۹۶ داخلی ۱۲۰ تماس بگیرید
🌍 ونک، نرسیده به میدان ونک، خیابان شانزدهم، مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک