مراحل ساخت موزیک ویدئو

( آموزش نکاتی درباره ساخت موزیک ویدئو)

🎥 آموزش موزیک ویدئو

  موزیک ویدئو ژانری‌ست که با سایر ژانرها و گونه‌های سینمایی تفاوتی اساسی دارد، به طور مثال، شیوه فیلم‌برداری و تدوین موزیک‌ویدئو، یک جنبه هنری خاص دارد. قوانین آن متفاوت است و بسیاری از پیش‌فرض‌های فیلم‌های تولیدی مثل کاموپوزیشن، تداوم و فیلم‌برداری ثابت، به علت نگاه هنری‌ای که در موزیک‌ویدئو وجود دارد، کنار گذاشته می‌شود.
معمولا در ساخت موزیک ویدیو تکنیک‌هایی هم‌چون: تصاویر خارج از فوکوس، جامپ کات و... بیش از حد فیلم های معمول استفاده می‌گردد. به بیان ساده، موزیک ویدئو و یا « نمآهنگ» ، یک فیلم کوتاه یا ویدئویی‌ست که در برگیرنده کامل یک قطعه موسیقی‌ست.

 
 قوائد ساخت موزیک ویدیو , تدوین , آموزش ساخت موزیک ویدیو , تصویر برداری , آموزشگاه مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک

🎥 قوائد ساخت موزیک ویدیو

برای ساخت موزیک ویدئو ،کارگردان باید کاملن با فضای موسیقی و مخاطبان مورد هدف آن، آشنا باشد تا بتواند حس موسیقی را به مخاطب منتقل سازد.
اصلی‌ترین قاعده در ساخت تمام موزیک ویدئوها، وفاداری به شخصیت هنرمند و هم‌چنین پیامی‌ست که در ترانه و آهنگ وجود دارد. لزومی ندارد که کلمه به کلمه‌ی متن ترانه در موزیک ویدئو بازتاب یابد، بلکه بایستی که به عنوان و هم‌چون ویترینی، برای اشعار به نظر برسد. شاید این کلیدی ترین نکته ساخت موزیک ویدیو باشد: وفاداری به فرم و لحن و پیام خود موزیک بدور از تعصبات تکنیکی و وفاداری سخت به مکتبی خاص.
در ادامه به بررسی اجمالی مهم‌ترین نکات در ساخت و تولید موزیک ویدئو ، می‌پردازیم:

🎥انتخاب صحنه و میزانسن در موزیک ویدیو

 صحنه و یا « لوکیشن» به مکانی گفته می‌شود که قرار است از اجراای خواننده فیلم‌برداری نمایید. گاهی انتخاب مکان، کار بسیار ساده‌ای‌ست، و گاهی نیز بیش از یک انتخاب برای فیلم‌برداری وجود دارد. بایستی دقت نمود که لوکیشن همواره به عنوان اولویتی دوم در نظر گرفته شود، یعنی در مقام پس‌زمینه‌ای برای تکمیل کار خواننده و همین‌طور، ترانه، عمل کند.
از استفاده از لوکیشن های نخ نما شده مانند خرابه ها در کویر، جلوی ساحل دریا و یا شور و شوق ضبط در استودیو اگر می خواهید استفاده کنید، حتما لحن و رنگ بوی متفاوتی به آن بدهید.
 علاوه بر انتخاب لوکیشن می‌باید به گزینش پس‌زمینه نیز دقت نمود. می‌توان از یک پس‌زمینه‌ی واقعی مانند خانه و یا دفتر کار استفاده نمود. و یا این‌که از « پس‌زمینه‌ی ساختگی» استفاده نمود. این پس‌زمینه شامل یک « پرده‌ی سبز» رنگ است.
بسیاری از موزیک ویدیوها از تکنیک پرده ی سبز بهره می برند تا کنترل بیشتری روی تمام اجزا کار داشته باشند. کار در استودیو به علت سختی های کمتر حمل و نقل تجهیزات، می تواند ایده آل باشد. اما در نظر داشته باشید که گاهی تصویربرداری از سر صحنه، حس زنده بودن بیشتری به مخاطب و کلا موزیک ویدیو می بخشد. معمولا در موزیک ویدیوها تلفیقی از این دو حالت استفاده می شود.

 
 نورپردازی در موزیک ویدیو , تدوین , آموزش ساخت موزیک ویدیو , تصویر برداری , آموزشگاه مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک
🎥 نورپردازی در موزیک ویدیو
 به طور قطع و یقین، یکی از مهم‌ترین فاکتورهای اساسی در کیفیت تصویر، و وجه تمایز میان یک پروژ‌ه‌ی حرفه‌ای و آماتور، مقوله‌ی کیفیت نورپردازی‌ست. عامل تعیین کننده در نورپردازی موزیک ویدئو، لحن و حس ترانه است. به طور مثال، برای ترانه‌ای شاد، نورپردازی روشن و شدید مناسب‌تر است. در واقع بهترین زمان برای نورپردازی در بیرون از خانه،‌ روزهای ابری‌ست. چرا که ابرها با پخش کردن نور مانند یک سافت باکس، باعث ایجاد روشنایی یکنواخت در تمام لوکیشن می شود.
یکی از پر کاربردترین زمان ها برای ساخت هر نوع ویدیویی که توسط کارگردان ها استفاده می شود و رنگ و نوری عالی به کار می بخشد، ساعت طلایی نام دارد. ساعت طلایی یا زمان‌های طلایی  حدودا یک ساعت قبل از غروب و یک ساعت بعد از طلوع خورشید را در برمی گیرد. که خورشید در زاویه تندی قرار دارد و نور طلایی پر از حرارت و انرژی به محیط می بخشد.

 
 اجرا و بازیگر در موزیک ویدیو , تدوین , آموزش ساخت موزیک ویدیو , تصویر برداری , آموزشگاه مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک
🎥 اجرا و بازیگر در موزیک ویدیو
به طور قطع توانایی خواننده در اجرای خوب و عالی ترانه مقابل دوریبن فیلم‌برداری، یکی از مهم‌ترین عناصر سازنده موزیک ویدئو می‌باشد. از خواننده بخواهید، پیش از آغاز فیلم‌برداری، بارها تمرین کند. و هنگام ضبط، از او بخواهید تا جای ممکن ترانه رابا صدای بلند، همراه با احساس اجرا نماید.
مهارت بازیگردانی در اینجا  بسیار به درد کارگردان موزیک ویدیو می خورد. اصلاح حرکات بدن بازیگر یا خواننده، هماهنگ کردن سایر افراد توی صحنه، برای ایجاد فضای صمیمی و بدور از تصنع می تواند بسیار کار راه انداز باشد.

 
کلاس تدوین , آموزش ساخت موزیک ویدیو , فیلم برداری, تصویر برداری , آموزشگاه مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک
 

🎥تصویربرداری هوشمندانه

 زمان فیلم‌برداری، حتمن موسیقی را با صدای بلند پخش نمایید. بدون توقف و هر بار به طور کامل تمامی ترانه را فیلم‌برداری نمایید. هر چه میزان و حجم فیلم‌های ضبط شده، بیش‌تر باشد، در هنگام تدوین، دست کارگردان و همین‌طور، تدوین‌گر بازتر خواهد بود. مخصوصا که امروزه با بهره گیری از دوربین های دیجیتال نیاز به فیلم نگاتیو و هزینه ها و محدودیت های بالای آن تا حد زیادی مرتفع گردیده است.
« ترکیب‌بندی» همان‌گونه که در عکاسی، اهمیت دارد، در ساخت موزیک ویدیو نیز، واجد اهمیت است. به طور کلی، ترکیب‌بندی ، یعنی چگونگی قاب وچگونگی قراگیری سوژه در قاب فریم. این که قاب ما چقدر تعادل دارد، از هارمونی میان اجزا برخوردار است یا نه؟ و نکاتی از این دست که می توانید در مبانی سوادبصری بیاموزید، بسیار به زیبا شدن موزیک ویدیو کمک می کند. نکاتی کلیدی تصویربرداری در ساخت موزیک ویدیو را مد نظر قرار دهید:  قرار دادن سوژه در مرکز فریم، کار نامناسبی‌ست. به طور خلاصه، فضای خالی زیادی بالای سوژه باقی نگذارید، و همین‌طور، سر سوژه نباید از قاب بیرون باشد و رعایت نکات تصویربرداری از این دست.

 
تدوین موزیک ویدیو , تدوین , آموزش ساخت موزیک ویدیو , تصویر برداری , آموزشگاه مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک
🎥 تدوین موزیک ویدیو
به طور کلی، در هنگام تدوین باید دقت نمود که ابتدا نماهای خام ( نماهای مناسب و مورد نظر کارگردان) را انتخاب نمایید. به وسیله‌ی طراحی یک « استوری برد» مناسب، باید پیش‌فرضی ابتدایی از فیلم نهایی ایجاد نمایید. سپس فیلم را تدوین نموئه و در نهایت، جلوه‌های کامپیوتری را به آن بیفزایید. از فیلم خروجی گرفته و در صورت لزوم، آن را دوباره تصحیح نمایید.
فیلم را به همراه اعضای گروه موسیقی و سایر عوامل و صاحب نظران مورد اعتماد خود ببینید و بارها و بارها آن را ادیت کنید تا کوچکترین نقص قابل رفع، در آن باقی نماند. فراموش نکنید، هر ثانیه از موزیک ویدیو شما مهم است و از هیچ خطایی از جمله خطاهای پرش تصویر، پرش نور و رنگ، کات های فاین نشده و... نگذرید و همه خطاها را به طور کامل رفع کنید.

🎥 پخش موزیک ویدیو

با این مرحله دیگر خارج از حیطه کارگردان است اما کارگردان می تواند شرکت های پخش مناسب و معتبر را به گروه موسیقی معرفی نماید. پخش در شبکه های تصویری چه اینترنتی چه خصوصی و... می تواند به بیشتر دیده شدن موزیک ویدیو، و موفقیت در فروش آلبوم و یا بلیت کنسرت خواننده یا گروه مورد نظر بسیار راه گشا باشد.
 
در قسمت های بعدی وارد جزئیات بیشتری از تکنیک ها  و نکته های ساخت موزیک ویدیو خواهیم شد.
 
به قلم مجید یگانه

 کاری از تیم تولید محتوای مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک
 

👈برای مشاهده اطلاعات کارگاه آموزش ساخت موزیک ویدئو  کلیک کنید-------------------------------
🎯برخی آموزش های دیگر
دپارتمان هنر و سینمای دیجیتال مجتمع فنی ونک🎯

آموزش تدوین و جلوه های ویژه

 

آموزش عکاسی دیجیتال

 
آموزش روتوش عکس
 
فن بیان و مهارتهای گویندگی
 

آموزش جامع تصویربرداری
 
☎ یا با شماره تلفن   ۰۲۱۸۸۸۸۹۷۹۶ داخلی ۱۱۱  تماس بگیرید. 
 
🌍 ونک، نرسیده به میدان ونک، خیابان شانزدهم، مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک