اصول طراحی کالکشن در لباس چیست؟

مقدمه

کالکشن سازی یکی از موارد نظم دهی و ایجاد ساختار در هویت برند های خرد و عمده است. نظم ارایه طرح موجب ساماندهی خاصی می شود فرایند فروش و پرزنت برند را تکمیل می کند. ساختار و هدف کاکلکشن و مسیر حرکتی آن موجب شکل دهی این ساختار می شود که احتیاج به تعریف خاص خود دارد، موارد مهمی در کالکشن مطرح هستند؛ ژن کالکشن وهویت برند و مود برد و ساختار نهایی و... در این مقاله قصد دارم اصول اصلی کالکشن سازی در پوشاک را بررسی کنم.
 
ساختار کالکشن لباس 
ساختار کالکشن  یا مجموعه موارد مهمی مثل طرح یا المان است که شکل دهی وشکل پذیری کالکشن را مشخص می کند. به طور مثال یک یا چند مورد مشترک در نظر گرفته می شود و طبق آن هویت طراحی جدید انجام می شود. این المان می تواند یک طرح یا سوژه آبجکتیو باشد و طرح لباس را درگیر یک هویت خاص بصری کند و شکل و فرم بگیرد. یک طرح خاص؛ سوژه اجتماعی خاص؛ ایده پشتیبانی شده و... همه می تواند ساختار کالکشن را بسازد. تعداد طرح در کالکشن از6  الی 120 عدد است که این اعداد با توجه به هویت برند قابل تغییر است.

کلاس آموزش و یادگیری طراحی کالکش لباس مجتمع فنی تهران
هدف نهایی کالکشن لباس
هدف نهایی هر کالکشن ارایه هدفمند طرح است. بهترین ساختار و نمایش را از یک برند نشان دادن، می تواند فضای رشد و انتظار مخاطب را برای خلاقیت افزایش داده و عرضه و تقاضا را گسترش دهد. پس ساخت و پرداخت کالکشن، وجه تمایز هر برند است که  می تواند مخاطبان زیادی را اغنا کند. مخاطب مد، تشنه ی خلاقیت و نو آوری برند محبوب خود است. همواره در انتظار دیدن و استفاده از جدیدی ترین محصولات و بر آورده شدن خواسته های خود است که شامل کیفیت و طرح های ترند است. مخاطبین یا طرفداران یک برند بر اساس نوآوری های ایجاد شده حس بهتری برای انتخاب و خرید محصول دارند و این موضوع در رشد و ارتقای فضای تعامل با مخاطب و مشتری برند بسیار موثر است. فضا و نحوه اراِئه با توجه به سیاست های برند و مدیر خلاقه آن برند خاص، تنظیم می شود.

 دوره کلاس آموزش کالکشن سازی ، مد و پوشاک مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک

منبع الهام

یکی از ترفندهای جذب مخاطب وساختن کالکشن خوب ایجاد یک داستان و منبع الهام است. منبع الهام و به اصطلاح  شروع داستان ساخت و پرداخت کالکشن می تواند بسیار برای مخاطب جذاب باشد. این مساله می تواند یک المان آبجکتیو از طبیعت باشد و یا بخشی از یک هویت فرهنگی.
به طور مثال اگر گل رز به عنوان منبع الهام یک کالکشن انتخاب شود از چندین زاویه باید بررسی شود ، اولین موضوع پالت رنگی است.کالر پالت color pallet  در  تهیه و تبیین موارد مربوط به ساخت کالکشن بسیار مهم است ویکی از اصلی ترین موضوعات است. چرا که پس از تعیین تعداد کدهای رنگی می توان نظم ویژه تری را بر کالکشن حاکم کرد که بدینسان  موجب لذت بصری بیشتر و بهتری می شود.
 
مود برد در طراحی لباس 
مود برد یک داستان تصویری از حال و هوای کالکشن یا موضوع است. رساندن مفهوم حال و هوای داستان کالکشن از شناخت پالت های رنگی گرفته تا طرح و مدل و غیره....
مود برد به زبان تصویر با مخاطب آن ارتباط برقرار می کند، مثلا طرح خاصی برایتان جذاب است، بر آن مبنا طرح های مختلف را سرچ می کنید و به صفحه مود برد خود اضافه می کنید. این مساله به شما کمک می کند راحت ترر حال وهوای کالکشن را شناسایی کنید. تعداد تصاویر انتخابی را نه زیاد در نظر بگیرید که بررسی آن شما را گمراه کند یا از حوصله خارج شود و نه کم که تصویری از کالکشن شما ارائه ندهد. در نهایت تعداد تصاویر را گویا انتخاب کنید که سریع ترین روش ساخت ذهنیت کالکشن است.

 

شناخت و بررسی ژن و هویت برند و بر مبنای آن شروع مسیر کالکشن سازی
ژن یا هویت برند یکی دیگر از موارد حرکت شناسی است. در مرحله اول باید مشخص شود هویت حرکتی این برند به کدام سمت است. هویت، سبب ایجاد تحول و حرکتی متفاوت می شود، متفاوت از دیگر برندها و یا دیگر کالکشن ها. پس بسیار این مساله حائز اهمیت است که مسیر تعداد کالکشن ها یا ژنتیک برند مشخص شود. به طور مثال یک برند فقط سالی یک کالکشن فاخر ارائه می دهد و این می تواند هویت و ژنتیک این برند باشد. پس تعیین مسیر و ژن برند در خصوص زمان بندی ارائه  و سبک کارها یک مسیر از پیش تعیین شده است. یک سمت تحت عنوان مدیر خلاقه در برند وجود دارد که مسیر خلاقیت و ژن برند را تحقیق و تبیین میکند.

 آموزش و یادگیری طراحی لباس مقدماتی و پیشرفته در مجتمع فنی تهران

فصل در طراحی کالکشن

فصل یکی از عوامل اصلی و مهم در طراحی کالکشن ها  و مجموعه ها است. بدین منظور در طراحی و تبین المان ها همیشه فصل مورد توجه است. بر اساس فصل های مختلف جنیست پارچه و طرح ها دچار تغییر می شوند. تغییر رنگ در فصل بها بیشتر به سفید ورنگ های متمایل با سفید سوق پیدا می کند. در فصل پاییز و زمستان  رنگ ها بیشتر به فضای خنثی و ترکیب بندی رنگ های گرم سوق پیدا می کند. می توان فصول را یکی از المان ها و محتوای اصلی ساخت کالکشن صنعتی در نظر گرفت.
 

انتخاب پارچه در طراحی کالکشن

گاهی وقت ها نیاز است ترکیب بندی پارچه از قبل تعیین و کالکشن بر اساس متریال موجود طراحی شود. این حالت به صورت بر عکس هم رخ می دهد و می توان یک یا چند المان را در نظر گرفت و پس از طراحی کالکشن، پارچه را تهیه کرد. یکی از نکات حائز اهمیت شناسایی وزن پارچه است که فارغ از نام تجاری آن ها، همنشینی وزنی بسیار مورد اهمیت است.
 
سیلوئت در کالکشن لباس
فرم کلی لباس و نمای خارجی لباس،سیلوئت است. به منظور همسان سازی و فرم دهی بهتر می توان سیلوئت لباس ها را مشخص کرد تا در یک فضا طراحی انجام شود و فضا از ماهیت اصلی خارج نشود.
 

زمان ارایه کالکشن لباس

زمان ارایه هر کالکشن معمولا  به صورت فصلی یا سالانه یا ماهانه است. بر اساس ماهیت هر کالکشن نحوه زمان بندی ارایه کالکشن متفاوت است.

کلاس آموزش طراحی کالکشن ، طراحی کالکشن لباس و مد و فشن ، مجتمع فنی تهران 
نحوه رونمایی از کالکشن لباس
رو نمایی از هر کالکشن یا در هفته های مد است یا به صورت زمان بندی مناسب فصل یا ماهیت آن برند توسط مدیر خلاق محاسبه و ارایه می شود.

 
نویسنده:  مهدیه احمدی ،مدرس دانشگاه و مدیر دپارتمان فناوری مد و پوشاک مجتمع فنی تهران
کاری از تیم تولید محتوای مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک
آموزش و یادگیری اصول کالکشن در لباس، یکی از درس های تخصصی دوره های طراحی لباس دپارتمان مد و پوشاک مجتمع فنی تهران ونمایندگی ونک است. این دوره ها با بهره گیری از استادهای به نام و حرفه ای، در فضایی مجهز و زیبا، با تجهیزات صنعتی و نیمه صنعتی، میزبان علاقه مندان به یادگیری کالکشن سازی در طراحی لباس فراهم آورده است. جهت اطلاعات دوره کالکشن سازی در طراحی لباس مجتمع فنی ونک، می توانید روی لینک زیر کلیک کنید.
 

آموزش های طراحی لباس مقدماتی

آموزش های طراحی لباس پیشرفته

آموزش های طراحی لباس مکمل و تخصصی

آموزش های الگوسازی طرای دوختی مقدماتی

آموزش های الگوسازی و طراحی دوخت پیشرفته 

نرم افزارهای مد و پوشاک
 


 

 برای تماس مستقیم با کارشناس دوره در واتساپ کلیک کنید 

☎ یا با شماره تلفن   ۰۲۱۸۸۸۸۹۷۹۶ داخلی ۱۰۹ تماس بگیرید. 

🌍 ونک، نرسیده به میدان ونک، خیابان شانزدهم، مجتمع فنی تهران نمایندگی ونک